Dobrovická muzea s exkurzí do cukrovaru a lihovaru
Žáci 7., 8. a 9. třídy spojili návštěvu Dobrovických muzeí s prohlídkou činného cukrovaru a lihovaru.
Hlavním cílem expozice cukrovarnictví je představit historii výroby cukru v českých zemích od jejích prvopočátků. K vidění jsou různé druhy homolí, kostky, kubesy i obří kostka o hraně 1 m. Dozvíte se, co je melasa či sirob a seznámíte se s významnými osobnostmi tohoto odvětví. Nahlédnout Vás nechají i do cukrovrské laboratoře, kde uvidíte krystal sacharózy o hmotnosti 5 kg. Ten je v současné době největší v České republice. Toto vše a mnohé další naleznete v renesančním objektu bývalé sýpky z 16. století. Velké technologické celky a strojní zařízení používané v cukrovarech můžete shlédnout v dalších prostorách, které sloužily jako stodola či kravín.
V další části muzea je představena tradice českého lihovarnictví, jehož počátky spadají do 14. století. Seznámíte se s typy lihovarů od ovocných palíren až po průmyslové lihovary, ale i s jejich výrobky. Znázorněny jsou jednotlivé vývojové fáze výroby lihu, ale také samotné výrobní postupy. Překvapením pro Vás bude historie agroethanolu. Pastvou pro oči jsou také modely lihovarů.
V poslední expozici jste provedeni vývojem pěstování cukrové řepy v českých zemích, které začalo před více než 200 lety. Seznámíte se s přírodními podmínkami pro růst cukrovky, vzorky osiv, modely řepy, se způsoby sklizně, s metodami šlechtění a světovým významem výroby řepného osiva. Návštěvníkům je nabídnuta exotika z oblasti pěstování cukrové třtiny, kterou si můžete prohlédnout i živou.
Během cukrovarnické kampaně (říjen - listopad) navštívíte i činný cukrovar a lihovar s odborným výkladem průvodce.