Energetická gramotnost v 8. ročníku
Žáci 8. třídy absolvovali dvouhodinovou přednášku v rámci vzdělávací projektu Energetická gramotnost, který vznikl pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu za podpory Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB v Ostravě, Fakulty elektrotechnicky a komunikačních technologií VUT v Brně a společnosti ČEPS.
Téma přednášky znělo "Energetika – pohání svět každý den". Žáci se dozvěděli, co je to energetika a jak ovlivňuje každodenní život. Diskutovalo se o tom, za co lidé nejvíce utrácí, jaké druhy paliv existují, kde se zpracovávají a jak probíhá rafinace ropy, včetně teplot, při kterých se oddělují její jednotlivé složky. Přednášející se také věnoval problémům těžby a transportu ropy, fungování elektráren a různým zdrojům energie pro automobily. Žáci se zamýšleli nad tím, jak lze nahrazovat emisní zdroje bezemisními a odkud pochází teplo a teplá voda v domácnostech. Bylo vysvětleno rozdílné využití solárních a fotovoltaických panelů i výhody a nevýhody obnovitelných zdrojů energie.
Na závěr se hovořilo o možném vývoji energetiky v příštích deseti letech. Zajímavé bylo konstatování, že první využívanou formou energie byl vlastně oheň a prvním elektrickým spotřebičem byla oblouková lampa. Překvapivá byla také informace, že vygenerování jednoho obrázku pomocí umělé inteligence spotřebuje stejné množství energie jako přibližně 100 nabití mobilního telefonu.
N. Věrnochová