Exkurze na Pražský hrad a za pražskými strašidly a pověstmi
Ve čtvrtek se obě čtvrté třídy vypravily objevovat naše hlavní město. Naši výpravu jsme začali na Pražském hradě. V Jelením příkopu jsme si představovali stáda jelenů i medvědy. Na II. nádvoří jsme se přenesli do dob Rudolfa II. Průchodem jsme následně došli na III. nádvoří, kde děti ihned poznaly sochu sv. Jiří. Zde jsme si povídali o vývoji Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Prohlédli jsme si všechny fáze postupné výstavby – od rotundy, přes baziliku až po katedrálu. Rozklíčovali jsme si výjevy na Zlaté bráně, našli jsme kamenické značky a podívali se na místo, kde se zřejmě nachází základní kámen katedrály. Nezapomněli jsem se také zmínit o Zlaté uličce a pravém původu jejího pojmenování. Přes I. nádvoří jsme následně došli k vyhlídce na Prahu, kterou nám halila podzimní mlha – ideální kulisa k našemu dalšímu výletnímu cíli.
Než jsme k němu však došli, měli jsme za úkol hledat a pojmenovat domovní znamení v Nerudově ulici. Před návštěvou Muzea pražských pověstí a strašidel bylo třeba se lehce posilnit, a tak děti vzaly krámky s trdelníky útokem.
Posilněni jsem se přemístili již jen pár kroků k samotnému muzeu, kde nás vítali kostýmovaní průvodci. Každá třída spolu se svým průvodcem prošla obě části muzea a vyslechla si nespočet pražských legend. V muzeu jsme našli mnoho figurín a odkazů i na pověsti, se kterými jsme se seznámili již ve škole. V horní části si děti mohly vyzkoušet i řadu interaktivních prvků – uvařit lektvar, vytáhnout dušičky z vodníkových hrnečků, setnout hlavy třem z dvaceti sedmi českých pánů, natáhnout nepoctivce na skřipec… Ve sklepní části, kde se zastavil čas, nás vítala tajuplná půlnoční ulička Prahy z dávných časů. Právě zde jsme si mohli prohlédnout bezhlavého templáře nebo Turka z nám známých pověstí. Také jsme zde objevili legendárního Golema.
Poslední část naší exkurze nás zavedla na Karlův most. Zde jsme si objasnili, jak to bylo s jeho stavbou a vejci v něm. Vysvětlili jsme si slovo palindrom, ukázali si, jak funguje ten spojený s Karlovým mostem a vymýšleli jsme další. Našli jsme i sochu Bruncvíka a přemýšleli jsme, kde by mohl být ukrytý jeho bájný meč.
Odvážlivci dokonce volali na vodníka, který sídlí pod Karlovým mostem, posměšnou básničku, na kterou doplatil Vincenc Sahula v jedné pražské pověsti… zda na ni doplatili i naši odvážní čtvrťáci si ale už necháme na další pověst…
K. Šnoblová, V. Lukšovská, A. Švolbová, G. Vlčková a čtvrťáci