Den ochrany člověka při mimořádné události
Při letošním projektovém dni zaměřeném na ochranu člověka při mimořádné události, stejně jako vloni, program učitelů obohatili profesionálové.
Žáky na 1. stupni rozdělené do pěti skupin postupně během dopoledne vzdělával p. Protivínský z kladenské pobočky Českého červeného kříže. Zaměřil se na situaci nálezu osoby v bezvědomí. Po teorii si každý žák prakticky vyzkoušel resuscitaci na figuríně.
V další části dopoledne pak skupiny žáků postupně zavítaly do místní hasičské zbrojnice, kde se jim věnoval pan Králíček, pan Brtna, paní Brtnová a pan Picka. Prohlídku zbrojnice i techniky doprovázel zajímavý výklad. Děti si mohly spoustu věcí vyzkoušet a osahat. Na závěr nechyběla praktická ukázka hašení požáru hasicím přístrojem.
S dětmi ve druhé třídě si přijel popovídat také odborník na slovo vzatý a zároveň tatínek jedné žačky - dopravní policista pan Švigár. Pohovořil například o významu nošení helmy na kole i koloběžce, o používání bezpečnostních pásů v autě, přiblížil dětem práci dopravního policisty a také je naučil, co dělat, když dopravu řídí policista.
Žáky 2. stupně navštívila paní Vršanská, průvodkyně v Černobylu, jejíž program pojednával o vzniku jaderné energetiky, stavbě a provozu jaderné elektrárny, o výjimečnosti města Pripjať, o smyslu testu, který předcházel havárii, o tom, co se dělo po havárii, kam odešlo 200 tisíc lidí, kdo jsou samousedlíci, jaká je budoucnost Černobylské zóny a o vlivu radiace na přírodu. Zvláště cenný byl popis havárie od očitých svědků, kteří událost nejen zažili, ale i přežili a v Černobylu žijí dodnes.
Paní Pragerová z kladenského obvodního oddělení Policie ČR k žákům 6. a 7. ročníku pohovořila o trestné a přestupkové činnosti mládeže. Její výklad obohatil i pěkně zpracovaný animovaný film pojednávající o šikanování.
Lektor bezpečnostního výcviku a přípravy pro krizové situace pan Brebera se ve skupinách žáků 8. a 9. ročníku zaměřil na ochranu měkkých cílů a chování v případě nebezpečí útočníkem ve škole, v hypermarketu, na nádraží - "utíkej - schovej se - bojuj". Využil k tomu spoustu názorných příkladů a předal žákům mnoho podnětů k zamyšlení.
Děkuji všem jmenovaným za to, že neváhali věnovat svůj čas ve prospěch lánských školáků.
I. Vrabcová
Program byl podpořen z projektu Šablony JAK I – Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání.