Jak páťáci zažili Evropu
V pátek se páťáci vydali v rámci svého průřezového tématu – Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech – do Prahy na interaktivní expozici Zažijte Evropu. Byli teprve druhou školní skupinou, která si tyto nové prostory mohla prohlédnout, vyzkoušet, užít - zažít. Pro páťáky byl připraven hodinu a půl trvající program, kde se dozvěděli mnoho informací z historie nejen Evropské unie, ale také z té české; zjistili, proč vlastně EU vznikla, jak funguje, čím je přínosná a v neposlední řadě i to, co je ERASMUS.
V úvodu si žáci vyzkoušeli brainstorming na dvě témata – jedno si pomocí svých nápadů a následného hlasování určili sami (ve hře byla témata přes koně, fotbal, kebab, obchodování až po recyklaci – vyhrál sport) a druhé bylo zvoleno paní lektorkou - Evropa. Následně na obě témata vznikly pětilístky – na ten o Evropě se můžete podívat ve fotogalerii níže. Poté se páťáci proměnili na poslance evropského parlamentu a v jeho kulisách zhlédli film o fungování EU a budoucnosti naší planety.
Pak se páťáci rozdělili na dvě skupiny a pokoušeli se odpovědět na otázky z jednotlivých členských zemích. Společně pak alespoň na dálku navštívili s virtuálním kamarádem Arnoldem Brusel. Arnold je provedl jednotlivými institucemi EU, ukázal jim, co která instituce má za úkol. Pak již zbývalo celý program zhodnotit a seběhnou o patro níže. Tam na páťáky čekala spousta interaktivních prvků, jejichž pomocí se seznamovali s projekty EU, jejími poslanci, jednotlivými zeměmi apod. Největší fronta byla u virtuální reality a foto koutku.
Využili jsem i samotné polohy budovy Zažijte Evropu – ulici Národní - a prohlédli jsme si alespoň zvenku Národní divadlo a také Pamětní desku 17. listopadu.
K. Šnoblová, J. Jakubcová a páťáci
Program byl financován z projektu Šablony JAK I – Operační program Jan Amos Komenský.