Setkání žáků 8. ročníku s absolventy školy
Ve čtvrtek dopoledne se ve škole uskutečnilo historicky první setkání žáků současného osmého ročníku s těmi žáky, kteří opustili naši školu před čtyřmi roky. Většina z nich jsou nyní čerstvými maturanty, mají za sebou další vzdělávací etapu a před sebou nemalé studijní cíle. A to je to, co nás zajímalo. Jak se jim daří, jak zvládli středoškolská studia a kam se ubírají dál.
Během dvou hodin bylo představeno hned několik škol - konkrétně Gymnázia v Rakovníku, Novém Strašecí, Praze 6, dále Obchodní akademie v Kladně i Rakovníku, Střední škola designu a řemesel v Kladně, Střední průmyslová škola sdělovací techniky v Praze i Střední odborné učiliště v Novém Strašecí. Naši bývalí absolventi se pokusili přiblížit studentský život těm, které volba dalšího studia v příštím roce teprve čeká. A i přesto, že nebyla prezentována právě jejich vysněná škola, mohli se mnohé dozvědět.
Zajímalo nás například zaměření studia, skladba předmětů, výuka cizích jazyků, délka vyučování, přestávky, burza učebnic, povinná četba, nabídka kurzů, mimoškolní činnosti, možnosti zahraničních výjezdů, dojíždění, stravování. Studenti se rozhovořili i o frekvenci ústních či písemných zkoušek, odborných pracích, stylech výuky i přípravy na výuku.
Oslovila jsem dvacet tři mladých lidí, kteří naši školu opouštěli v roce 2018/2019. Na setkání jich dorazilo dvanáct. Jedna dívka, která byla tou dobou v zahraničí, se prezentovala písemnou formou.
Pro posluchače bylo jistě poučné i to, že mezi absolventy středních škol byl i student, který představil cestu poněkud trnitější a také jeden absolvent učebního oboru. Nahlas od některých maturantů zaznělo, jak mu závidějí, že už něco konkrétního umí, je automechanikem. Většina se shodla, že by šli znovu stejnou vestou, volili by tutéž střední školu.
Nyní je jejich snem např. studium matematiky, pedagogiky, základů společenských věd, anglistiky a amerikanistiky, marketingu, financí a účetnictví, kreativní komunikace, mezinárodního obchodu, scénografie, architektury. Mnozí mají za sebou úspěšné přijímací zkoušky.
Byli vstřícní, milí, komunikativní, jejich ústní projev byl velmi kultivovaný, nic neponechali náhodě a na setkání se skvěle připravili. Byla jsem na ně pyšná.
Na začátku jsem nevěděla, co mohu od setkání očekávat a zda se vůbec uskuteční. Po něm jsem pociťovala velkou radost a věřím, že i pro naše současné žáky bylo setkání přínosné.
Patří se poděkovat Veronice Kleinové za zprostředkování kontaktů a žákům osmého ročníku a jejich rodičům za přichystané drobné občerstvení.
Všem přeji úspěšné naplnění budoucích studijních cílů.
I.Vrabcová