Datum: 5.11.2022

První listopadový víkend jsme dnem otevřených dveří školy završili oslavy jejího kulatého jubilea. Ty byly zahájeny již v červnu školní akademií, kdy všechna dětská vystoupení byla úchvatnými narozeninovými dárky. Vzpomínáte?

První dvacítka zvídavých posluchačů se v doprovodu PaedDr. Václava Vodvářky vydala do slova a do písmene po stopách historie lánských škol již v sobotních dopoledních hodinách. Během padesátiminutové procházky obcí s osmi zastaveními na místech, kde se lánští vzdělávali, jsme se mohli dozvědět mnoho zajímavých informací.

Dveře školy se pak otevřely ve dvě hodiny odpoledne a budova se ihned začala plnit návštěvníky. Byli mezi nimi jak pamětníci, tak nedávní absolventi, bývalí učitelé, současní žáci i jejich rodiče.

Přístupné byly prostory od suterénu až po nejvyšší bod tzv. rozhlednu či vyhlídku. V učebně zeměpisu bylo možné nahlédnout do obecních kronik. V češtině byly instalovány historické dokumenty, stavební plány, fotografie, pomůcky, školní kroniky aj. V učebně přírodopisu, fyziky a chemie se šedesátka přítomných opět ve společnosti PaedDr V. Vodvářky vrátila v čase, tentokrát při promítání historických fotografií. Z tělocvičny, kde herci Divadla NaVětvi odehráli představení „Zvěřinec pana Ezopa“, si děti odnášely mnoho ponaučení. Suterénní výtvarka a další prostory byly vyplněny výtvarnými díly našich žáků.

Návštěvníci mohli posedět, popovídat si nad kávou a ochutnat mimo jiné i koláčky našich šikovných kuchařek. Žáci navštěvující pěvecký kroužek jim k tomu během odpoledne dvakrát zazpívali.

Ve spolupráci s PaedDr. V. Vodvářkou škola vydala informační leták Stručný průvodce historií lánských škol, který návštěvníci obdrželi spolu s pamětním perem, a tak se pamětní listina umístěná ve vestibulu školy zaplnila podpisy do posledního místa. Všem příchozím děkuji za návštěvu a přízeň.

Za spolupráci na přípravě i průběhu akce děkuji PaedDr. V. Vodvářkovi a pro věc nadšeným učitelům, personálu kuchyně i provozu. Velká pochvala náleží zapojeným žákům, z nichž mnozí neváhali škole obětovat nejen sobotní, ale i páteční odpoledne.

V pondělních ranních hodinách ještě skupina žáků složená ze zástupců všech tříd položila kytici na hrob Masarykových.

Pojďme se všichni přidat ke vzkazu jednoho z návštěvníků dne otevřených dveří a přejme škole dalších devadesát šťastných let!

I.Vrabcová