Návštěva Science center Techmania a 3D Planetária v Plzni
Plzeňské science center Techmania je experimentální stanice pro zvídavé a představuje most mezi neformálním vzděláváním v oblasti fyziky, chemie, matematiky, astronomie či biologie. Interaktivní expozice pomáhají žákům rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a v obecné rovině objevovat možnosti lidského poznání.
My jsme se zaměřili na expozici Vesmír v Planetáriu. Sedmadvacet interaktivních exponátů nám představilo řadu fyzikálních a astrofyzikálních jevů a fenoménů. Žáci se například mohli zvážit a zjistit svoji hmotnost/tíhu na jednotlivých planetách sluneční soustavy, poznali Keplerovy zákony, tornáda, vulkanickou činnost, fáze Měsíce, složení Země či složení Slunce.
Účastnili jsme se dvou programů v projekčním sále ve 3D Planetáriu, které nabízí dvoj- a trojrozměrné projekce na kulovou plochu - kupoli o vnitřním průměru 14 metrů. Film Země, Měsíc a Slunce nám hravou formou srozumitelně vysvětlil základní vesmírné zákonitosti. Animovaná postavička kojota dětem objasnila, jak obíhá Země kolem Slunce a Měsíc kolem Země nebo jaké jsou měsíční fáze. Dozvěděli jsme se, jak fungují sluneční hodiny a jak se během roku mění noční obloha. Živě komentovaný pořad „Komentovaná projekce oblohy“ dětem přiblížil aktuální dění na obloze. Dozvěděli jsme se, jak se jednoduše zorientovat v přírodě jen s pomocí hvězd. Díky systému planetária je možné navštívit jakékoliv místo na světě a porovnat tamní oblohu s tou naší.
Jak se nám v Techmánii a Planetáriu líbilo? Fotografie z akce vypovídají za vše.
Andrea Mariašová a Jarmila Škarýdová za 5. A a 5. B