Škola v přírodě - hodnocení, další fota

Datum: 23.4.2014

Školy v přírodě se v letošním roce účastnilo 76 žáků a 6 učitelů. Děti byly v rekreačním středisku Star Line Svor ubytovány ve čtyřlůžkových chatkách s teráskou, s úložnými prostory, s možností přitápění, dále v bungalovu B2 – čtyři pokoje a v bungalovu B3 – čtyři pokoje.

Umývárny a WC jsou v blízkosti chatek, s teplou vodou během celého dne, kapacitně vyhovovaly počtu dětí, v bungalovech se sociální zařízení nacházelo u pokojů.

Doprava do rekreačního střediska dvěma autobusy (50, 50 míst) byla  bezproblémová, jeden z autobusů  měl při cestě tam  asi o 30 minut opožděný příjezd do Lán, vše však bylo předem od organizátora avizováno. Cesta do střediska trvala asi 2,5 hodiny. Autobusy byly vybaveny bezpečnostními pásy, řidiči byli vstřícní, ochotní, nápomocní s naložením i vykládkou zavazadel. Vyložená zavazadla byla dětem zabezpečena proti dešti zakrytím plachtovinou.

V prostorách střediska bylo v přiměřené míře uklizeno, na srubech i pokojích si děti uklízely samy. Celkově ve všech námi využívaných prostorách byl pořádek a čisto.

Množství a složení stravy odpovídaly potřebám a věku dětí, její kvalita byla vynikající. Pouze jedenkrát z důvodu problému se zásobováním nebyla dodržena nabídka v jídelníčku (zapečené brambory x špekové knedlíky). Organizace tzv. švédských stolů se osvědčila a funguje. Děti často využívaly možnosti přídavku. Během oběda a večeře byl dětem podáván čaj nebo šťáva, u snídaně jedenkrát kakao, také mléko s müsli. Po celý den byla možnost doplnění pití do lahví, v době poledního klidu měly děti možnost nákupu dalšího pití a sladkostí v kiosku.

Zdravotní péče byla zajištěna po celých 24 hodin, nemocnost dětí byla minimální. Během pobytu nedošlo k žádnému vážnějšímu úrazu.

Vybavení rekreačního střediska vyhovovalo našim potřebám, vyučování probíhalo ve čtyřech vytápěných učebnách vybavených školním nábytkem a tabulí. Dopolední program byl učiteli připraven hravou formou a přiměřeně věku dětí, každý učitel pracoval vždy v dvouhodinovém bloku s danou skupinou dle zvláštního rozvrhu. V areálu děti využívaly travnaté plochy, několika hřišť, trampolínu,  lanový park, minigolf, prolézačky a houpačky, altán, skákací hrad, blízký les.

Odpolední program byl společný i třídní pod vedením vychovatelů. Všechny děti se zapojily do celotáborové etapové hry „Král Artuš - výprava za Svatým grálem“. Dále pro ně byly připraveny dvě diskotéky, promítání filmu "Noc na Karlštejně", soutěžní večer s volbou Miss čarodějnice, turistický výstup na horu Klíč.

Učitelé si pro děti dále připravili výlet do Nového Boru. Děti 1. – 3. třídy využily z důvodu nepříznivého počasí k cestě tam i zpět vlak a v Novém Boru společně navštívily prodejnu skleněných korálků. Starší děti 4. – 8. třída jely směrem tam vlakem, zpět šly pěšky po červené a modré turistické trase cca 9 km. V Novém Boru navštívily sklárnu Slávii, kde jim byla umožněna exkurze s průvodkyní v ceně 10 Kč na osobu. Z bezprostřední blízkosti sledovaly ruční výrobu foukaného skla, někteří si sami vyzkoušely točit a foukat do sklářské píšťaly, měly možnost nakoupit sklářské výrobky v podnikové prodejně. Učitelé se dále dětem plně věnovali v době od budíčku až do skončení poledního klidu, sledovali program s vychovateli, na bungalovech vypomáhali s vykonáváním večerní hygieny a dále vypomáhali při ukládání dětí ke spánku. Dozor nad dětmi v době nočního klidu prováděl noční hlídač.

Děti se dopouštěly minimálního počtu kázeňských prohřešků, které byly na místě vyřešeny.

Komunikaci s hlavním vychovatelem a celým týmem zaměstnanců střediska hodnotíme pozitivně, ceníme si vstřícného jednání a dokonalého servisu. Požadavky a připomínky byly vždy okamžitě řešeny k naší spokojenosti.

Areál je umístěn v nádherném a klidném prostředí daleko od silničního provozu, je patrné stálé vylepšování a údržba stávajícího vybavení, v okolí je řada turistických cest. Děti hodnotí pobyt kladně, většina chce pobyt zopakovat. Jsme přesvědčeny, že škola v přírodě splnila svůj účel.