Vánoční projektový den druháků – Kačice, Otevřený mlýn

Datum: 11.12.2023

V pondělí jsme se s druhou třídou zúčastnili krásného vánočního projektového dne, který si vzal pod svá křídla Otevřený mlýn v Kačici.
Den začal za pomoci našich úžasných rodičů, kteří všechny své ratolesti odvezli až do Kačice, kde jsme na ně společně s asistentkou čekaly. Přepočítat a jde se na to!
Když vcházíte do zákoutí Otevřeného mlýna, čeká na vás uprostřed zahrady krásná a dominantní jurta, z níž se kouří. Ve dveřích na nás čekaly dvě milé lektorky. Uvnitř bylo krásně teplo, v kamnech praskalo dřevo.
Jako první jsme si museli stanovit pravidla. Jakým způsobem budeme pracovat, kde se můžeme samostatně pohybovat, nebo jak se máme chovat v jurtě. Poté už nás čekala první hodina projektu, která byla zaměřená na vánoční zvyky. Spousta z nich pro nás byla úplnou novinkou a nadšeně jsme volali, že tohle doma letos určitě musíme vyzkoušet.
Následovalo rozdělení do dvou skupin. Skupina, která zůstala uvnitř, pokračovala ve vánočních zvycích. Pomocí temper, válečku, lina a šablony jsme vytvářeli vánoční přáníčka. Kdo měl hotovo, čekala na něj osmisměrka plná vánoční tematiky.
Skupina, která byla venku, absolvovala vánoční šifrovanou stezku. Do rukou jsme dostali mapu, na které byly zakreslená místa úkolů. Museli jsme spolupracovat jako tým, což nám nedělá problém. Na prvním stanovišti jsme hledali části skládačky. Po jejím složení jsme objevili písmeno a zapsali ho na mapu. Na druhém stanovišti na nás čekalo bludiště. Každá postavička v bludišti potřebovala najít zpět svůj dárek. Když jsme našli všechny dárky, otočili jsme kometu, kde bylo další písmeno. Třetí stanoviště bylo chytání vánočních kaprů. Nebyli to ale ledajací kapři, byli to kapři s písmenem na hřbetu. Čtvrté stanoviště nám zajistilo rychlý pohyb po zahradě, protože jsme museli hledat věci, které na zahradu nepatří. Byly to hvězdy, které měly na sobě další písmeno tajenky. Poslední stanoviště nám pořádně potrápilo hlavy. Ve venkovní učebně se nacházela šifrovačka. Na papíře byly čtyři obrázky a my měli zjistit, které písmeno je všechny spojuje. Nevzdali jsme se! Poslední písmeno odhaleno! Tajenkou byla jurta. Paní lektorka nám ji zkontrolovala a proměnila za čísla, která jsme společnými silami sečetli dohromady a vyšel nám třímístný kód. Ten jsme zadali do zámku na truhle. Vánoční poklad byl objeven! V truhle byly pro každého krásné vánoční ozdoby vytvořené na 3D tiskárně. Poté se skupiny vyměnily a celá tahle nádhera se opakovala znovu.
Poslední hodinu jsme věnovali zhodnocení celého projektu. Všichni jsme si stoupli do kruhu a pomocí svých zpětných vazeb rozmotávali klubíčko provázku. Nakonec jsme si zahráli vánoční aktivity, kdy jsme předváděli, popisovali, nebo malovali slova.
Výlet jsme zakončili jízdou linkovým autobusem, což byl také bezva zážitek. Vše jsme si moc užili a doufáme, že se do Otevřeného mlýna na jaře vrátíme znovu.
S. Blechová, H. Mesárošová

Program byl financován z projektu Šablony JAK I – Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání.